Ještě před koupí morčátka ....

Několik bodů k zamyšlení 
1. Morče se může dožít pěti, vzácně i více let. 
2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru. 
3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy? 
4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena. 
5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět. 
6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy. 
7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek. 
8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů. 
9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.) 
10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách. 
11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno. 
12. Je jedno jaké je to morčáko (skinny, chlupáč, nebo zverimexáček), každé vyžaduje stejnou péči. 

KRMENÍ 

Každý den musí morčátko dostat nejméně 3x napapat. Voda postačí jeden krát denně vyměnit. 
Nejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku důležitosti stojí zelenina/tráva. Kvalitní granule by morčátko mělo dostávat alespoň ob den plnou misku. Morče si neumí vyrábět vitamin C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve, nebo dobré je také tvrdé pečivo! 
VHODNÁ ZELENINA – OVOCE 
Okurek, hlávkový salát, ledový salát, jablka, rajčata, mrkve, paprika, růžičková kapusta, brokolice, řepa, petržel, kadeřávek, kapusta, nať z mrkve, celer, v létě trávu nejvíce tyto druhy: pampeliškové listy, jetelinka, vojtěška, tráva, jitrocel, žebříček,... 
Na zpestření - hrušky, mandarinky, pomeranče, banán, šlupky z bramboru, meloun, ředkvičky, jahody, větvičky z vrby.... 
PAMLSKY 
Jsou – piškotky, ovesné vločky, tvrdá kukuřice, pamlsky, vitamínové tyčinky,… 

BYDLENÍ 
Morčátko nesmí být na průvanu, ale ani u radiátoru, nesmí být na přímém slunci, ale ani v temnu. Mělo by mít klec danou na vyvýšeném místě, nejlépe někde na stolku a při normální pokojové teplotě (22-25 stupňů). 
Pro chlupaté morčátko je asi nejvhodnější klec, ale ani box mu neublíží. Pro nahaté – skinny morčátko je zase nejvhodnější box. Hlavně kvůli průvanu, aby se nenastydlo a nezemřelo. 
V každém morčecím obydlí musí být nějaká 
PODESTÝLKA: 
Nejlepší podestýlkou pod morče jsou hobliny – buď to kupované, nebo nejlevnější a to od stoláře (my používáme velké balíky hoblin značky Happy Horse a nebo Allspan), nebo je také velmi dobrý (ale dražší) ekologické stelivo Asan.  Morčátka se čistí tak 1x za dva dny. 
Peletky a slámu pod morče moc nedoporučuji! 
DOMEČKY 
Každé morčáko má rádo svůj klid a svůj „domeček“. Tak proto bychom neměli zapomenout ani na jeho domeček – úkryt. Nejlepší a nejvhodnější je pro morčátko větší dřevěný domeček, tunýlek, nebo měkoučký pelíšek. Sami uvidíte, že jste tímto dárkem udělali svému morčátko velkou radost. 

DALŠÍ VYBAVENÍ KLECE 
Určitě bychom neměli zapomenout dát morčátku do klece mističku na směsky, granule, nebo zrní a napáječku na čerstvou vodu. 
Morčátko je společenské zvířátko, proto mějme na paměti, že když si pořídíme jen jedno morče, tak za nedlouho bude nešťastné. Jelikož nebude mít v kleci/boxu žádného kamaráda. A tak je lepší si hned od malička koupit dvě morčátka stejného pohlaví – buď dvě samičky, nebo dva samečky. 
Když si chceme pořídit páreček, tak je velmi důležité samečka od samičky před porodem oddělat. Což je náročnější na prostor (dvě klece, nebo dva boxy). Sameček se u samičky nemůže nechat, jelikož by ji chvilku po porodu zase nakryl a samička by na časté porody mohla umřít vyčerpáním. 
Pravidelně se jim musí také stříhat drápky, nebo čistit uši. U samečků ještě čistit mazovou žlázku (je u zadečku). 

VITAMÍN C 
Pro morčátka je velmi důležitý a nezbytný vit. C. Jelikož si neumí morčata sami vit. C vytvářet musíte jim každý den dávat zeleninu a ovoce z které si to vytáhnou. Ne moc, tak jednu čtvrtku jablka na morče, nebo dvě kolečka (tlustší) okurky, mrkve,... 
Pokud jim každý den nedáváte zeleninu-ovoce, tak musíte pravidelně přidávat vit. C do vody. Buď ve formě kapek, šumáku, neo nejlepší je CELASKON.  
Do vody také přidáváme ACIDOMID K ( je to prevence, proti všem bakteriálním onemocněním, hlavně proti kokcidióze), OPTIMIN K ( podporuje imunitní systéma zlepšuje zdravotní stav jedince) a AMIVIT (obsahuje specifický komplex vitamínů, aminokyselin a dalších látek).

 

ACIDOMID K - Prevence bakteriálních onemocnění a kokcidiózy. 
ACIDOMID obsahuje kompletně všechny organické kyseliny důležité pro králíky a navíc - jako jediný přípravek svého druhu na trhu - glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšujících imunitu organismu. Organické kyseliny okyselují napájecí vodu a tím ji zároveň konzervují a stabilizují - proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní již v napájecí vodě. 
ACIDOMID také zvyšuje odolnosti proti jiným než bakteriálním chorobám (jako např. kokcidióze). Organické kyseliny jsou lehce stravitelné a v organismu využité jako zdroj energie. 
ACIDOMID redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek. ACIDOMID má silný antibakteriální účinek jak v krmivu, tak i ve střevě. Snižuje rizika průjmového onemocnění, má vliv na aktivitu enzymů a zlepšuje konverzi živin. Ve výživě králíků doporučujeme pravidelně používat také OPTIMIN pro králíky, který udržuje vyrovnanou hladinu minerálních látek v organismu. 
Složení: minerální látky, organické kyseliny (mravenčí, propionová, mléčná, octová, citronová), kyselina L-askorbová, glukóza a další účinné látky.   
Krmný návod: podává se do napájecí vody v množství 10ml na 1litr vody. V počátku podávání doporučujeme dávkování po dobu 2-3 dnů poloviční. Odměrka je součástí balení. 

OPTIMIN K - Vysoce účinná podpora imunitního systému. 
OPTIMIN je komplex vysoce účinných minerálních látek v tekuté formě. Účinnost některých minerálních látek v tekuté formě je ve srovnání s klasickou práškovou formou až o 80% vyšší. 
OPTIMIN podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Významně se také podílí na zlepšení zdravotního stavu. 
OPTIMIN se používá zejména v situacích jako je stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek některých minerálních látek apod. 
OPTIMIN podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Spolu s OPTIMINEM doporučujeme podávat ACIDOMID K. V období nedostatku vitamínů doporučujeme používat AMIVIT K. 
Složení: vápník 24 g, fosfor 14 g, sodík 6 g, hořčík 0,5 g, železo 80 mg, zinek 75 mg, mangan 70 mg, měď 20 mg, jód 3,5 mg, kobalt 3 mg a další účinné látky. 
Krmný návod: podává se do napájecí vody v množství 10ml na 1litr vody. 
 

AMIVIT - Vysoce účinná dotace aminokyselin a vitamínů

AMIVIT obsahuje specifický komplex vitamínů, aminokyselin a dalších látek zohledňující individuální potřeby kategorie zvířat, pro kterou je určen. Všechny aktivní látky jsou ve formě, která zajistí maximální účinnost každé z nich tak, aby došlo k vyrovnání hladiny jednotlivých aminokyselin a vitamínů v organismu. Optimální hladina aminokyselin a vitamínů v organismu je mimo jiné zcela nezbytným předpokladem pro vysokou obranyschopnost a odolnost organismu např. proti infekčním a virovým chorobám. U užitkových zvířat jsou také eliminovány negativní důsledky poklesu užitkovosti z důvodu snížené hladiny vitamínů v organismu.

AMIVIT se používá zejména v situacích jako je stresový stav, při zdravotních problémech a jejich prevenci, při nebezpečí infekce, při nedostatku vitamínů nebo aminokyselin v zimě, nesprávné výživě apod. Přípravek podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních, doporučuje se také podávat v období březosti a mláďatům v době růstu.

Vysoká účinnost AMIVITu je dána speciální technologií výroby, kdy jsou aktivní látky obdukcí chráněny před degradací v žaludku a zažívacím traktu. Tento ochranný obal je postupně odbouráván až dojde k úplnému uvolnění aktivní látky v organismu v její maximální účinnosti.

Významným přínosem této technologie je skutečnost, že je v roztoku vytvořena speciální nosná a izolační houbovitá mikrostruktura, která zamezuje ulpívání vitamínů na stěnách rozvodu napájecí vody a v napáječkách. Tím se eliminuje hrozba namnožení nežádoucích organismů na těchto zbytcích a jejich následné roznášení v celém rozvodu napájecí vody všem zvířatům, jak je to časté při použití standardní tekuté olejové formy vitamínů.

Složení: vitamíny, aminokyseliny, přírodní látky, upravená pitná voda

Krmný návod: Podává se v množství 10 ml na 1 litr napájecí vody po celý rok.

Přípravek lze kombinovat a současně podávat s jakýmkoliv výrobkem značky BENEFEED® pro konkrétní kategorii zvířat. Seznam těchto výrobků najdete níže na této stránce, je zde však uvedeno pouze jedno balení každého výrobku. Další balení najdete v příslušné kategorii produktů.

 

RABITIN - Pro odchov mláďat - zvýšení imunity.

RABITIN je přípravek s obsahem L-karnitinu, používá se již při odchovu mláďat. U samců v době připouštění podporuje spermatogenezi. Podporuje zabřeznutí samic a lepší vývoj plodů. Mláďata se pak rodí s vyšší hmotností a imunitou, což se pozitivně projevuje na jejich zdravotním stavu a vitalitě.

RABITIN se podává mladým králíkům ihned po odstavu, čímž se výrazně podpoří imunita organismu a sníží se jejich úmrtnost.

RABITIN lze použít i u dospělých králíků. Zvyšuje přírustek kosterního svalstva, podporuje imunitní systém a využitelnost energie z živin.
RABITIN také zvyšuje využitelnost vitamínů A, D, E a K přímo z krmiva.

 

 

Složení: L-karnitin 10 000 mg, vitamín C 10 000 mg, vitamín E 4 000 mg, vitamín B12 1 000 µg a další účinné látky.

Krmný návod: podává se v množství 1ml na 1kg tělesné hmotnosti do napájecí vody nebo na pevnou složku krmné dávky. Přípravek lze podávat neustále.

 

SUPERVIT S -Multivitaminový vodorozpustný koncentrát pro savce. Vhodný pro králíky, morčata a jiné hlodavce.

Především v období fyziologické zátěže organismu nebo stresu, pro všechny zvířat (savce). Pro zlepšení životaschopnosti mláďat po narození a po odstavu, pro podporu jejich optimálního růstu a vývoje. Přípravek pozitivně ovlivňuje reprodukční schopnosti a správný průběh březosti i laktace. Je vhodný pro zlepšení tělesné kondice a celkového zdravotního stavu zvířat.

Složení: 
Vitamin A 5 000 000 m.j. Niacinamid 15 000 mg, vitamin D3 500 000 m.j. Pantotenan vápenatý 6 000 mg, vitamin E (alfa tokoferol) 10 000 mg, vitamin C 10 000 mg, vitamin B1 2 000 mg Kyselina listová 500 mg, vitamin B2 4 000 mg Biotin 30 mg, vitamin B6 2 000 mg, vitamin B12 10 000 µg, vehiculum ad 1 kg

Způsob aplikace: 
Denní dávka přípravku se před použitím rozpustí v menším množství pitné vody (poměr 1:10) a takto rozpuštěná se podává do napáječek, nebo do zásobníku pitné vody po dobu 4–5 dnů. Aplikaci je možné prodloužit, nebo po 3–4 týdnech zopakovat. Přípravek je možné aplikovat řádně zamíchaný i do krmiva.

Dávkování: 
Denní dávka na 1 kus: 
Králík, nutrie, kočka, pes (3–5 kg ž. hm.) 0,5–1 g

Doba použitelnosti: 
12 měsíců od data výroby.

Balení: 
100 g sáček, 3 kg plastový obal, 
10 kg - papírové pytle s PE nástřikem

 

KDE ACIDOMID, OPTIMIN, RABITIN A AMIVIT KOUPIT : http://www.benefeed.cz/

SUPERVIT S :

http://www.biofaktory.cz/products/farm/animal/prezvykavci/supervit-s/

 

 

MORČÁTKO JAKO DOMÁCÍ MAZLÍČEK???

Pokud jste se rozhodli pro morčátko jako pro domácího rodinného mazlíčka, tak vám vřele doporučuji morčecího kluka. Samečci bývají v 99,9% mazlivější nežli samičky. Samičky mívají říje a někdy bývají dost škaredé i na ostatní samičky či samečky. V období říje i rády kousnou. Samečci jsou naopak od samiček, klidnější, mazlivější a na tulení a mazlení mají náladu vždycky. I já mám většinou mazlivé kluky. Takže proto vám na mazlinkání doporučuji samečky.

 

CHCETE MORČATA CHOVAT??

Pokud jste se po nějaké době od koupi morčátka ode mne rozhodli, že s ním chcete jezdit na výstavy a postupně chovat, tak super do toho!

Samička může poprvé k samečkovi od dovršení 4 měsíce věku a alespoň 600 g váhy. Dřívější zabřeznutí by byl pro samičku veliký risk, který by však nemusela zvládnout. A na následky nevydařeného včasného porodu by mohla i zemřít. Proto se doporučuje ji nakrývat alespoň od 600 g a min. věku 4 měsíců. Samička by měla stihnout první porod do svého prvního roku. Prosím majitele, kteří ode mě mají samičku a chtějí od ní miminka, dbejte na to!

Samička má říji každých 14 – 16 dní. V tomto období ji sameček může nakrýt.

Říje u samičky se pozná tak, že vrká jako sameček, chodí kolébavě po kleci a nastavuje zadeček. Pokud se toto povede, tak nastává březost samičky a vy se za dva měsíce můžete těšit na morčecí miminka.

 

BŘEZOST trvá asi od 63 do 72 dní. Již od 3 týdnů březosti může šikovný a zkušený chovatel nahmatat plody, v této bodě jsou velké asi jako kulička hrášku. A již od 7 týdne březosti můžeme sledovat pohyby miminek v bříšku. Blížící se porod zjistíme tak, že si samička dělá kolem sebe ze sena takový jakoby pelíšek a moc nežere šťavnaté krmení. Potom třeba pije více, nebo naopak méně. Již jsem se setkala s oběma případy.

ODSTAV MIMINEK : Morčecí miminka lze odstavit hned jak dosáhnou 1 měsíce věku a při minimální hmotnosti 250 g. Já každému morčecímu miminku, které ode mne odchází preventivně kapnu kapku Stronghodlu. Používáme Stronghold pro koťata.

Pokud chcete svým odchovaným morčátkům vydávat VP, nebo PP, tak doporučuji se zaregistrovat na klubu morčat a zřídit si vlastní chovatelskou stanici. Více : http://www.klubmorcat.cz/

PP (průkaz původu) se vydává v případě, že je alespoň jeden rodič registrovaný, popř. oba rodiče registrovaní (uchovnění).

Registrace (uchovnění) morčat se většinou provádí na výstavách morčat, buď během posuzovaní, nebo v polední přestávce. Za jednu registraci se platí 30 kč. Na registraci si s sebou vezměte originální průkaz původu+1 kopii zvířete, kterého chcete registrovat, dále členskou průkazku a 30 kč.

VP (výpis předků) se vydává mláďatům, když ani jeden z rodičů nejsou registrovaní.

VÝSTAVY

Výstavy morčat se rozdělují do třech standardů.

A to standard A kde se vystavují tyto morčata : merino, coronet, sheltie, texel, peruánec, hladké, us teddy, americký crested, anglický crested, švýcarský teddy, rozeta.

Standard B kde se vystavují : Skinny, (obří) cuy, baldwin,

Standard C kde se vystavují především mazlíčci, ať už s nevýstavním rozložením barev, zálomky, nebo mazlíci-zverimexáčci bez průkazu původu.

Pokud chcete chodit s vícebarevným dlouhosrstým, nebo krátkosrstým morčetem na výstavy, tak je velice důležité jeho barevné rozložení. Pokud je morče DVOUBAREVNÉ, tak musí mít alespoň 25% druhé barvy a pokud je TŘÍBAREVNÉ, tak musí mít zastoupeno 20% druhé i třetí barvy. Pokud vaše morčátko ve st. A nebo B dosáhne bodů 95 a výše, tak obdrží kartičku čekatele na šampiona. Pokud získá 5 těchto kartiček, tak se z něj stane morče Šampion ČR. Musí se akorát za menší poplatek pořádat v ZO klubu morčat a jiných drobných hlodavců o vystavení certifikátu na šampiona.


KDYŽ MORČÁTKO STŮNĚ 
Na drobná poranění 
Panolog lot– žluté mléko s antibiotikem a kortikoidy. Antibiotikum působí léčivě a kortikoidy odstraní svědění, takže se morčátko dál neškrabe a rána se může hojit. Možno koupit pouze u vet.lékaře, stačí jedna injekční stříkačka. Je dobré mít neustále v lednici. 

Na mazání pokožky skinníků 
Olivenöl Creme – krém v plechové krabičce lze zakoupit v lékárně – zatím jsem nezaznamenala nežádoucí rekce,mám s ním nejlepší zkušenosti, snesou ho všichni moji skiníci, po namazání nepůsobí mastně 
Ondřejova mast – míchaná mast na miminka zakoupená v lékárně, pouze při větším vysušení, světlejším skinikům vadí, morčátko je po něm mastnější 
Bambucké máslo – krém zakoupený v lékárně bez aromatických přísad – nevýhoda tuhost krému 
Mažu skiníky málo, protože se pak na ně lepí nečistoty. Kůži by měli mít na omak suchou, že se na ní při dotyku nelepí ruka, při pohlazení ruka nedrhne ale hladce sjede. 
Na omývání 
Vlhčené kapesníčky neparfémované – používat pouze při znečištění skiníků 
Koupání – skinníky vůbec, chlupáče minimálně jen  při znečištění. Používat  speciální šampon pro morčata 

PODESTÝLKA A SENO
Hobliny Allspan 550 litrů (25 kg) 
– kupuji na www.granule123.cz (v sekci chovatelské potřeby – pro morčata) – rozvoz po Olomouci i Litovli  při odběru nad 500 Kč zdarma 
- nebo kupuji to samé na www.stelivobortel.cz -  zde je to o něco levnější, ale daleko a dovoz není zdarma 
Seno – výborné kvality také na těchto dvou výše uvedených web.stránkách – balení 120 litrů = asi 5, 5 kg
 


JINÁ ÚDRŽBA 
SKINNY (nahaté) MORČE – Skinníci na rozdíl od chlupatých morčátek nemají srst která by chránila jejich kůži. Tak se jednou za čas musí namazat nějakým krémem. My používáme dětský olejíček, bio bambucké máslo, nebo nejlepší se nám zatím zdá i  Olivenol creme a nebo Ondřejova mast. 
Na mazání pokožky skiníků používám: 
Ondřejova mast - míchaná mast na miminka zakoupená v lékárně 
Aviril olejíček - dětský olejíček zakoupený v drogerii nebo lékárně 
Olivenöl Creme - krém lze zakoupit v lékárně 
Bambucké máslo - krém zakoupený v lékárně bez aromatických přísad. 
Skinníky mažu velmi opatrně a jen občas (1x za 2 - 3 týdny). Mažu je na očištěnou (vlhčeným neparfemovaným kapesníčkem) a poté na osušenou pokožku, ale jen velice malé množství krému. Jen slabě, aby se na ně moc nelepily nečistoty. Na omak má být skinník spíše suchý, při pohlazení má ruka lehce zklouznout a nemá zadrhávat a lepit se na mastnou pokožku skinníka. 

CHLUPATÉ MORČE (ať už dlouhosrsté, nebo krátkosrsté) 
Chlupatá morčátka by se měla čas od času pořádně vyčesávat. 
!!! POZOR jen na kudrnatá morčata (texel, merino), pokud s nimi chcete v budoucnu navštívit i nějaké ty výstavy, tak bude nejlepší, když jej česat ani fénovat nikdy nebudete. Stačí je pořádně okoupat (asi tak 1-2 dny před výstavou) a pak osušit v ručníku a v kleci nechat doschnout. Uvidíte sami, že ráno už bude mít pěkné lokýnky   
Všem typům morčátek musíme pravidelně
ČISTIT UŠI a STŘÍHAT DRÁPKY. 
Na čištění uší 
Héry Soin des orilles Félin – gel na čištění uší koček. Používat pouze na zdravá ouška na běžnou nečistotu. Při podezření na zánět či jinou nemoc vyhledat veterinárního lékaře. Kupuji v Petcentru v Olomuci. 
Jak morčátkům stříhat drápky? 
Nám se nejvíce osvědčili obyčejné kleštičky na lidské nehty. 
Vždy uštřihneme jen špičku drápku. Morčátka mají i v drápech žilky, takže pokud střihneme dále, než je ohraničení žilky, morčátku poteče z drápu krev. Takže pozor na to! 


CHYTRÉ ODKAZY: 
Klub morčat – kde je opravdu vše ...
http://www.klubmorcat.cz/ 
Diskuze o morčatech …        
http://www.kralici.cz/morcata/diskuze.asp 
Daily cavy  - velký rádce…    
http://www.dailycavy.cz/ 
Když je morčátko nemocné …………
http://www.morcata.cz/caviabohemia/inemoci.html 
Mapa chovatelů z ČR…. 
http://www.chsmapa.dianacernakova.com/ 

HOBLINY: 
http://www.stelivobortel.cz/Allspan-550l-6-p.html 
http://www.bedmaxshavings.com/en 
http://www.limara.cz/index.html 
http://www.mikomiko.hu/lng/sk 
http://www.panmalina.cz/ 
http://www.granule123.cz/ 
http://www.asan.cz/cs/produkty.php 

KRMENÍ 
http://www.darwin.cz/darwin.html - oblíbené vitamínky   
http://www.apetit.cz/ 
http://www.biokron.cz/ 
http://www.vitapol.pl/czeski/index.html - oblíbené vitamínové tyčinky, morčátkům moc chutnají   
http://www.robimaus.cz/krmiva-pro-hlodavce/ 
http://www.adakam.eu/?iCategory=15&p=productsList&sName=Krmiva-pro-morcata 
http://lolopets.pl/n/pl/swinka_morska.html 
http://www.gimborn.de/content.php?content=rodent_food 
http://cz.vitakraft.com/ 
http://www.jrfarm.cz/ 

Truhláři a výrobci králíkáren: 
http://vlasak.webnode.cz/ 
http://www.zemedelske-potreby.cz/