Chov skinny

Chov skinny morčátek
 
  
Ještě před tím, než se rozhodnete si pořídit skinny morčátko si prosím přečtěte co všechno chov skinníků obnáší a zdali jste vůbec schopni skinníkovi vytvořit vhodné podmínky ke spokojenému a šťastnému životu. Každý, kdo si chce skinníka pořídit, by si měl především uvědomit, že skinny morčátko bylo uměle vyšlechtěno v laboratoři, nikde na světě ho nenajdete ve volné přírodě a jeho chov i držení je proto trošičku náročnější, než chov chlupatých morčátek. Značnou pozornost je třeba věnovat hlavně :

 

  • TEPLOTĚ v chovných prostorách.

Skinny morčátko potřebuje ke svému životu stálou teplotu 23 – 25 stupňů Celsia. Při teplotách 20 – 22 stupňů neprospívá, chřadne, hubne a při teplotě pod 20 stupňů je již ohrožen na životě. Proto ho nedoporučujeme do rodinných domků a bytů, kde majitelé topí jen když přijdou z práce. Chvilkový výpadek tepla lze nahradit obyčejnou watovou žárovkou umístěnou nad ubikaci, ale pokud vám v bytě teplota kolísá, raději si skinníka nepořizujte. Může se mu stát osudné i zapomenuté otevřené okno a to např. i v létě v noci, když zrovna není tropická noc a o otevřeném okně v zimě ani nemluvím.

 

  • KRMIVU a to hlavně množství krmiva.

Pokud si kupujete skinníka, připravte se na to, že váš nahatý miláček spořádá tolik krmiva, jako tři chlupatá morčátka. Má zrychlený metabolismus. Po lopatě řečeno : je nahatý a aby udržel stálou tělesnou teplotu vydá více energie než chlupaté morče a energii získává z potravy. Takže váš skinník musí být doslova obložen krmením, senem a seno doporučujeme na zem, aby se do něho mohl i schovat a při tom pojídat. Seníky nebo, nedej bože, kovové koule se zvonečkem nedoporučujeme. Seno se mu stává hůře přístupným a morčátko hubne, v kovové kouli se může o šklivě zranit. Takže kouli raději nezkoušet, seník až bude skinník vážit 1200 g a půjde do nadváhy. Do 1200 g seno co nejblíže a co nejvíce přístupné.

 

  •  PODESTÝLCE

Skinník potřebuje jen měkkou podestýlku, nejlépe jemné hobliny (ne piliny) z měkkého dřeva, pokud mu chcete přilepšit tak Asan (papírové stelivo). Pokud dáte na rady prodavačky ve zverimexu, která potřebuje utržit, určitě budete odcházet s peletkami a ještě budete přesvědčeni, že jste svému skinníkovi koupili to nejlepší. Hoďte si do vyhledávače na internetu slovíčko pododermatitida a uvidíte, co peletky morčátku mohou způsobit. Je to hodně bolestivé a obtížně se léčí. Bez veterináře nelze absolutně zvládno ut.

 

 

Jinak je skinníček jako každé jiné morčátko  Složení krmiva je stejné, nezapomínejte na tvrdé pečivo a hodně zeleniny. Přístup ke krmivu a k vodě musí mít neustále, stejně jako chlupaté morčátko. Nezapomeňte, že morče je hlodavec a je pro něj velice důležité neustále pojídat (plnit střeva). V případě, že by se morčátku střeva vyprázdnila, přemnoží se mu v nich bakterie a morčátko dostane průjem. Bez rychlé pomoci veterináře i dobře živené morčátko na průjem velice rychle umírá. Dokonce i když jdete na operaci s morčátkem, veteriná upozorní na to, že musí do poslední chvíle morčátko žrát a i s sebou mu musíte vzít krmení, aby ihned po probuzení mohlo zase žrát. U psů a koček je to naopak 24 hod před operací a nějakou dobu po operaci nesmí dostat nažrat.

Takže jednodenní hladovka vám v podstatě může morčátko zabít (umře na průjem). Pokud by se průjem objevil, je to vždy vážné a rychlá pomoc je BioLapis, který upravuje střevní mikrofloru. Ten můžete dát kdykoliv, když se vám morčátko zdá nafouklé a k léčbě antibiotiky přidávat BioLapis vždy. Možno zakoupit u veterináře.

 

Přejeme hodně úspěchů v chovu skinny morčátek a ať vám morčátko dělá jen radost.

 

 

Kristýna Jurečková, CHS z Litovelských luhů